Hányan játszanak:
A mérkőésre a csapatok 20 mezőnyjátékost és két kapust evezhetnek. A pályán a játék közben egyszerre 5-5 játékos és 1-1 kapus tartózkodhat, illetve hat játékos, de ebben az esetben a kapu üresen marad.
Sor:
A sornak hívján az egyszerre a pályán tartózkodó mezőnyjátékosokat. Az öt játkos sort két hátvéd, egy balszélső, egy center, egy jobb szélső alkotja.
Csere:
A sorok általában 40-50 mp. után cserélődnek. A csere történhet játékmegszaításkor - ilyenkor egyszerre mind az öt átékos lecserélődik-, vagy játék közben - ekkor egyenként cserélnek-, a ki és bemenő játékososk egyaránt a cserepadot használhatják.
A vonalak, a pálya:
A pálya három harmadból áll, amelyeket különféle színű vonalak határolnak. A piros vonal a pálya közepét (semleges harmad) a kék vonal a támadó, ill. védekező harmadokat mutatja. A kapu vonalában lévő vékonyabb piros vonal (alapvonal) feladata kettős: egyrészt a kapuban gólvonal, mésrészt a kapu mellett a tilos felszabadítást jelzi.
A korong:
Vulkanizált gumiból készítik, fekete színű és a súlya 156 gramm.
Les:
Az ellenfél harmadába (amit a kék vonal határol) mindig a korongnak kell előbb bejutni, és csak utána mehetnek be a támadó játékosok.
A szabály alkalmazásában a játékos korcsolyája a döntő, az egyiknek kívül kell lennie a vonalon, és, csak ha a korong teljes terjedelmével átjutott a kék vonalon az után szűnik meg a lesállás.
Tilos felszabadítás:
ha a védekező csapat a saját térfeléről átlövia korongot a másik csapat alapvonalán, akkor az a tilos felszabadítás. A bíró lefújja és a védő harmadban lesz a bedobás.
Bedobás, buli:
A játékvezető a sípszó után a különböző blipontokon (összesen kilenc) bedobással hozza játkéba a korongot. Ilyenkor két játékos áll szemben egymással a körön belül (a többiek a körön kívül kell, hogy legyenek) és a bedosbás után megküzdenek a korongért. A harmadok kezdésénél, és ha valamelyik gólt ért el, akor a bedobásközépen van, ha a kapus megfogja a korongot , akkor a bedobás a kapu közelében lévő körök egyikében van , és ha leslllás miatt szakadt meg a játék, akkor a játék a kékvonal előtti bulipontok egyikénél kezdődik.
Gól:
A gól az, ha korong teljes terjedelmével áthalad a kapuvonalon, ilyenkor a bíró karjelzéssel a kapuba mutat, ezzel érvényesíti a találatot. A gólt lövő és a gól passzt adó játkos is bekerül a jegyzőkönyvbe, mert a gól és a passz is egy pontot ér az egyéni statisztikában.
kiállítás:
A szabálytalankodó játékosokat a bíró kiállítással büntetheti, ilyenkor a vétkes csapata emberhátrányban játszik. A büntetés lehet 2 perces kisbüntetés, 5 perces büntetés és 10 perces fegyelmi büntetésis. A büntetéseket összevonva is ki lehet osztani pl.2+10 perces fegyelmi büntetés). A büntetett játékosnak a cserepaddal szembeni büntetőpadon kell letöltenie a büntetst. a pályán minimum három embernek kell lennie. ha a csapatból több, mint két játékos van kiállítva, akkor a zsűri kettő fölöttieket késleltetéssel méri. A kiállítás okát a bíró különböző karjelzésekkel mutatja be a zsűrinek.
Büntetőlövés:
Az egyedül kapura törő játékost a védő szabálytalanul hátulról megakadályozza a kapura lövésben, akkor a bíró büntetőt ítélhet. Ekkor csak a kapus és a támadó tartózkodik a jégen, az a kapura vezeti a korongot, ezt büntetőnek hívják. A játékosnak folyamatosan mozgással kell a kapura törni, lőhet vagy cselezhet, de ha a kapus beleért egyszer, akkor a kippatanót már nem értékesítheti.
Verekedés:
A hokimeccsnek néha része a verekedés. Aki verekszik azt 5 perces büntetéssel vagy 5+végleges fegyelmi büntetéssel állíthatják ki, ekkor már többet azon a mérkőzésen nem játszhat. Európában. ha valaki eldobja a kesztyűjét, és úgy verekszik, akkor a bíró végleges kiállítással is büntetheti, ami automatikusan 2 mérkőzésről való eltiltással jár. |